Rieth József: Szentföldi zarándoklatunk

Kapuk és városfalak

(Szentföldi utunk)  ---    << Siratófal <<     Kapuk és falak     >> Ain Karem >>     

 

 

(Szentföldi utazásunk 7. napja, 1994. október 19., szerda.) Autóbuszunk visszafelé halad a város felé, felkapaszkodunk a dombra, és a busz lassan körüljárja a régi városfalakat [H178; N216/76, 77, 376/124-130, 392/133; Z126-130]. Mindenütt más jellegű a fal. A várost egy 7 kilométer kerületű és 12 méter magasságra emelkedő kőfal veszi körül 34 toronnyal. A városba nyolc kapu vezet, melyek egyike be van falazva. A nyugati oldal tele van repesznyomokkal, az izraeli-jordániai háború emlékei. A kapuk a következők: 1) Jafa kapu (Bab el Khail), 2) Új kapu (Bab Abdul Hamid), 3) Damascus kapu (Oszlop kapu, vagy Babel Amud). Északnyugaton ez az egy kapu vezet a városba. A hozzá közel eső 4) Herodes kapu (Bab esz Szahini) most csukva van. Tovább Keletre van 5) a Szent István kapu (Bab Szitti Marjam) vagy Oroszlán kapu. A szintén keletre fekvő 6) Arany kapu (Bab ed Daherije). Délen van 7) a Szemét kapú vagy Afrikai kapu (Bab el Magaribe) és 8) a Sion kapu (Bab en Nebi Daud). A kapuk a sokféle történelmi állapot és a mindenféle lakók jóvoltából igen sokféle néven szerepelnek a Szentírásban (és a történelemben). Csak a rend kedvéért egy csokorra valót (rendszeres feldolgozás nélkül) összegyűjtöttem az alábbiakban.

 

                    Jaffa kapu (Bab el-Khalil)

A Jaffa-kapu arab neve: Bab el-Khalil, vagyis Isten barátjának, Ábrahámnak a kapuja. Az Óvárosba vezet. (S97) [F9; F10; F22; H178; H193; K174; N216/76, 77; N312/100, 102, 103, 104, 105; 376/124-130; 392/133; S97; Z126-130; Z59]

 

 

 

Jaffai kapu

 

A Vay Jerushalajim úton indulunk el, majd derékszögben jobbra fordulva haladunk a Hatzanchanim úton a Zahal térig. Északon dús növényzet, ligetek, és épületek övezik a falat. A modern Jeruzsálem eddig húzódik észak felől.

 

                    Új kapu (Abdul Hamid).

A keresztény negyedre nyílik. 1889-ben épült, II. Abdul Hamid szultán építtette. A keresztény negyedbe vezet. Tovább haladunk a Hatzanchanim úton.

 

 

                    Damaszkusz kapu (Báb el Amud - Nablus kapu - Sikemet kapu - Oszlop kapu)

Az északi falon ez Jeruzsálem legforgalmasabb kapuja. Az arabok számtalan oszlopa és tornya miatt Oszlop kapunak, Bab el Amudnak nevezik. Van egy központi előkelő bejárata és két oldalsó közemberek számára. Három ív hidalja át az árkát.

 

 

 

Damaszkuszi kapu

 

                    Heródes kapu (ez Zahireh, Flowers kapu).

1898-ban II. Vilmos császár autós közlekedése érdekében épült. A muzulmán negyedre nyílik.

 

Heródes kapu

 

 

Tovább haladunk a Sultan Suleiman úton, majd derékszögben jobbra fordulunk és a Jeriko úton az Olajfák hegye alatt vezet az utunk. A keleti oldal a meredek hegyoldallal, fenn pedig a magas támfalakkal komorkodik, a domboldalon temető maradványok és fenn az Aranykapu látható [N312/100]. A völgyben az ősi sziklába vágott sírok vannak [N312/102, 103, 104]. Itt volt Jób kútja és sok régi épület [N312/105].

 

                    Oroszlán kapu (Szent István kapu, Bab Sitti Maryam, Lions kapu)

A Via Dolorosára nyílik - a Haofel útvezet fel a kapuhoz. A kapu két oldalán két-két oroszlán látható. Ezek egy szultán álma eredményeképpen kerültek fel a falra. Balra az Olajfák hegye található és a Jozafát völgye mellett haladunk. A keleti falon a Via Dolorosa és az Olajfák hegye között. Mária sírjához vezet, miért is az arabok Boldog asszony kapujának (Bab Szitti Marjam) nevezik. Ezen kapu előtt kövezték meg Szent István első vértanúit. Az 55. ejtőernyős dandár itt hatolt be a városba.

 

 Szent István kapu

 

                    Arany kapu (Bab ed Daherije, Mercy kapu)

A bizánci időszakban épült. A Szabadító vezért, majd a Messiás belépését várták itt, ezért zárta le Szulejmán. Fenn a falakon -- tovább a Haofel úton -- Rég óta be van falazva, mert közvetlenül a szétdúlt nagytemplomra nyílott s a mohamedán legenda szerint ezen fogna bejönni a hódító, ki a várost tőlük visszafoglalja. Ezt a kaput régen csak egyszer nyitották ki évente, Virágvasárnapján, mert a szent hagyomány szerint az Üdvözítő ezen vonult be a városba.

 

 Arany kapu

 

A déli oldalon felkapaszkodva a fal feltárt alapjai és a templom, meg a palota előépületeinek maradványai tűnnek elő. Kiszállva, az ásatások mellett indulunk a Siratófal irányába [H193; K174; Z59].

 

                    Egyes kapu

A Salamon istállójához vezetett. Ma nem látható, mert be van falazva

 

 

                    Kettős kapu

A templomtérre vezetett. Ma el van falazva.

 

 

                    Hármas kapu

A templomtérre vezetett. Ma el van falazva, eredetileg ez is kettős kapu lehetett.

 

 

                    Szemét kapu (Maughrabin kapu, el Mogharibeh, Dung-kapu, Afrikai kapu).

A zsidó negyedhez és a Siratófalhoz vezet. A Ma'aleh Hashalom úton haladhatunk tovább. A Szemét kapu van a déli falon legközelebb a Templomhegyhez. A 2. században itt vitték ki a város szemetét.

 

 Szenny kapu

 

                    Sion kapu (Bab en Nebi Daud).

Az örmény negyedhez vezet. A fal követhető tovább a Chativat Etzioni úton. 1967-ben itt volt az izraeli védelmi erők legnagyobb harca, a golyónyomok mutatják. A zsidó és örmény negyedbe vezet. A bennszülöttek szerint Dávid próféta kapuja (Bab en Nebi Daud), minthogy közelében van Dávid király sírja.

 

 

 

Sion kapu

 

ÓSZÖVETSÉGI KAPUK

 

 

1. Corinthusi vagy érczkapú;

2. Lókapú;

3. Vizi kapú;

4. Kútkapú;

5. Szemétkapú;

6. Gennath-kapú;

7. Ephraim kapú;

8. Középső kapú;

9. O-kapú;

10. Benjamin-kapú;

11. Halkapú;

12. Birka-kapú;

13. Szt-István-kapú;

14. Börtönkapú;

15. Phasaël-torony;

16. Marianne-torony;

17. Híd;

18. Dávid háza;

19. Haszmonai palota.

 

              A Bibliai lexikon alapján néhány kapu meg van nevezve,

                     egyik-másik a mellékelt térképen azonosítható:

Völgy kapu (Neh 2,13.15; Neh 3,13; 2Krón 26,9), vagy Esszénus kapu;

Szemét kapu [5], vagy Cserép kapu (Jer 19,2);

Forrás kapu, Keleti kapu, Arany kapu, vagy Szép kapu (ApCsel 3,2);

Juh kapu (Jn 5,2);

Benjamin kapu [10] (Jer 37,13; Jer 38,8; Zak 14,10);

Efraim kapu [7] (2Kir 14,13; 2Krón 25,23; Jer 31,38; Zak 14,10), vagy Hal kapu; [11]

Sarok kapu;

Szeglet kapu; 

Hananel torony, vagy Barisz;

Kemence torony.

 

(Szentföldi utunk)  ---    << Siratófal <<     Kapuk és falak     >> Ain Karem >>     

----------------------

http://izrael-kulturaja.blogspot.hu/2008/06/jaffa-kaputl-siratfalig.html